Najważniejsze modowe momenty 2015 roku (ZDJĘCIA)
Głośne powroty, pokazy, nowe twarze i kapcie Gucci. Zobaczcie, czym żył świat mody w 2015 roku.
Mijający rok był w modzie pod wieloma względami bardzo interesujący. Nie chodzi nawet o trendy czy kolekcje, ale wydarzenia i zjawiska, które opanowały branżę i odbiły się echem w mediach.
2015 to nie tylko rok niekonwencjonalnych pokazów, głośnych kolekcji i roszad na stanowiskach, ale też pierwszej okładki Catilyn Jenner, pojawienia się "supermodelek z Instagrama", nowych nastoletnich twarzy i pretensjonalnych kapci od Gucciego.
Zobaczcie najgłośniejsze, najważniejsze i najciekawsze momenty świata mody z 2015 roku.
Szaleństwo nie ominęło polskich celebrytów. Popędzili do sklepów, by wydać tysiące złotych na sukienki i marynarki, w których później na salonach pojawili się dosłownie wszyscy. Tylko Jessica Mercedes nie musiała kupować sukienki Balmain. Chwaliła się wiele razy, że "dostała ją z showroomu polskiego jako jedyna gwiazda".
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zarabiających modelek ostatnich lat ogłosiła, że kończy pracę na wybiegach. Ten zawód sprawił, że po pewnym czasie stałam się pusta. Jako istota ludzka nie odczułam żadnej formy rozwoju – powiedziała w wywiadzie dla The Times.
Zmiana płci Bruce’a Jennera to w tym roku jeden z najważniejszych tematów nie tylko amerykańskiego show biznesu. Caitlyn zadebiutowała na okładce Vanity Fair i na gali Arthur Ashe Courage Award w białej sukni od Versace, stając się jedną z tegorocznych bohaterek branży modowej.
Pozycja modelki w branży nie zależy już tylko od ilości pokazów, okładek i sesji. W tym roku ogromną rolę odgrywała też liczba obserwatorów na Instagramie. To głównie dzięki mediom społecznościowym dziś Kendall Jenner i Gigi Hadid nazywane są supermodelkami. Wśród liderek w internecie znajdują się też Miranda Kerr i Cara Delevingne.
John Galliano przez wiele lat uważany był za jednego z najlepszych projektantów, wizjonera, który zmienia oblicza mody. W 2011 roku został zwolniony przez Diora za antysemickie i rasistowskie wypowiedzi. Rok 2015 to dla niego ważny moment, udało mu się powrócić do branży jako projektant marki Maison Martin Margiela.
Powoli zmienia się dress code na czerwonym dywanie. W tym roku kultową czerń gwiazdy zamieniły na "naked dress", których kulminację przeżyliśmy na gali MET. Co o tym myślicie?
Mimo wielu rozebranych gwiazd, największą uwagę na gali MET przyciągnęła kreacja Rihanny, która została wyśmiana przez media i od razu zrobiła z niej bohaterkę wielu niezbyt przychylnych memów.
Holding Kering nie przedłużył kontraktu Alexandrowi Wangowi. Projektant pracował na stanowisku dyrektora kreatywnego domu mody Balenciaga od 2012 roku. Zastąpił go gruziński projektant Demna Gvasalia. To wielka zmiana dla marki. Czy wyjdzie jej na plus?
Bez wątpienia był to rok Kendall Jenner i Gigi Hadid. Najważniejsze pokazy, najgłośniejsze kampanie, okładki i sesje zdjęciowe. Dwóch przyjaciółek-supermodelek nie mogło zabraknąć więc na najważniejszym wybiegu – Victoria’ Secret.
16-letnia córka Johny’ego Deppa i Vanessy Paradis podpisała w tym roku kontrakt z największą agencją modelingową we Francji. Zaraz potem została okrzyknięta "nową muzą" Karla Lagerfelda, zostając twarzą najnowszej kolekcji okularów Chanel.
W branży głośno też było o innej córce celebrytów – Willow Smith. 15-latka wzięła udział w kilku sesjach zdjęciowych oraz wystąpiła w kampanii u Marca Jacobsa.
To najbardziej gwiazdorska kampania modowa tego roku. Marc Jacobs do wspólnego projektu zatrudnił nie tylko 15-letnią Willow, ale również Cher, Anthony’ego Kiedisa – lidera Red Hot Chilli Peppers z synem, Debi Mazar, Winonę Ryder, Emily Ratajkowski i kilkanaście modelek.
W tym roku odbyło się wiele ciekawych pokazów, jednak te dwa najgłośniejsze należały do Ricka Owensa. Podczas styczniowego paryskiego „męskiego” tygodnia mody wypuścił swoich modeli na wybieg bez bielizny…
… a w październiku ubrał modelki w inne modelki. Pokaz z „ludzkimi plecakami” był bardzo szeroko komentowany w mediach.
Belgijski projektant po niemal czterech latach opuścił dom mody Dior, aby skupić się na rozwijaniu własnej marki. Jego kierownictwo dla marki było bardzo korzystne, Raf zwielokrotnił dochody Diora i przeprowadził dom mody przez trudny moment kryzysu finansowego.
Zmiana na stanowisku dyrektora kreatywnego marki Gucci okazała się wielkim sukcesem. Dzięki pierwszej kolekcji Alessandro Michele sprzedaż marki wzrosła o kilkanaście procent, a zagraniczni i polscy celebryci pokochali futrzane kapcie za 4 tysiące złotych.
Kolejna ważna dla branży zmiana na stanowisku dyrektora kreatywnego. Markę Lanvin opuścił po czternastu latach Alber Elbaz. Spekuluje się, że ma zastąpić Rafa Simonsa w Diorze, jednak te plotki nie zostały jeszcze potwierdzone.
Rok 2015 to również rok Snapchata, którego potencjału nie mogła pominąć branża modowa. Szlaki przetarła marka Burberry, która wyemitowała serię zdjęć i filmików promujących nową kolekcję ekskluzywnego domu mody. Autorem zdjęć, które dostępne były tylko przez 24 godziny był Mario Testino.