Urodzony w Szwecji syn polskich imigrantów właśnie zadebiutował na liście miliarderów "Forbesa". Fortuna Sebastiana Siemiątkowskiego szacowana jest na ponad 2 mld dolarów. Jego firma, Klarna, wyceniana jest natomiast na 31 (!) mld. Robi wrażenie?
Historia życia Sebastiana Siemiątkowskiego z powodzeniem mogłaby stać się filmowym scenariuszem. Wychowany w Szwecji syn polskich imigrantów karierę zawodową zaczynał od pracy w popularnym fast foodzie i telesprzedaży. Dziś jest współwłaścicielem firmy wycenianej na 31 miliardów dolarów i właśnie trafił na listę najbogatszych ludzi świata według magazynu "Forbes".
Zobacz również: CIACHO TYGODNIA: Piotr Szulczewski - twórca Wish, jeden z najbogatszych ludzi świata i właściciel uroczych piesków (ZDJĘCIA)
Sebastian Siemiątkowski wychował się w Szwecji, płynnie posługuje się jednak językiem polskim. W 2005 roku wraz z kolegami ze studiów założył firmę Klarna mającą ułatwiać internetowe zakupy, zwłaszcza przedstawicielom branży e-commerce. Klarna bazuje na modelu "kup teraz, zapłać później" - czyli czasowym odroczeniu płatności przy zerowych odsetkach - i dziś jest jedną z największych europejskich firm zajmujących się płatnościami w sieci.
W 2015 roku właściciele Klarny ruszyli na podbój amerykańskiego rynku. Dziś firma wyceniana jest na 31 mld (!) dolarów, a w gronie jej inwestorów znajduje się raper Snoop Dogg. Sukces Klarny zapewnił Sebastianowi Siemiątkowskiemu nie tylko mocną pozycję w branży, lecz również pokaźny majątek. W 2021 roku 40-latek zadebiutował na liście miliarderów "Forbesa". Z fortuną szacowaną na ponad 2 mld dolarów Szwed polskiego pochodzenia uplasował się na 1444. miejscu.
Poznajcie Sebastiana Siemiątkowskiego.
Sebastian Siemiątkowski jest synem polskich imigrantów, którzy przybyli do Szwecji na początku lat 80. Jak jednak przyznał w rozmowie z "Forbesem", nie czuje się ani stuprocentowym Polakiem, ani w pełni Szwedem. Choć dorastał poza granicami Polski, płynnie posługuje się językiem - używa go jednak jedynie w rozmowach z najbliższymi.
Siemiątkowski karierę zawodową zaczynał od pracy w popularnej sieci restauracji typu fast food oraz telesprzedaży. W 2005 roku wraz z kolegami ze studiów założył Klarnę - firmę oferującą usługi płatności w sieci. Klarna bazuje na modelu "kup teraz, zapłać później" odraczającym płatności za internetowe zakupy bez żadnych odsetek. Dziś firma wyceniana jest na 31 mld dolarów i jest najdroższym tego typu prywatnym przedsiębiorstwem w Europie oraz drugim na świecie.
W 2021 roku Sebastian Siemiątkowski dołączył do grona najbogatszych ludzi świata według magazynu "Forbes". Fortuna 40-latka szacowana jest na ponad 2 mld dolarów, co zagwarantowało mu 1444. miejsce w prestiżowym zestawieniu.
W 2015 roku Klarna zadebiutowała na amerykańskim rynku, kilka lat później w tzw. fintech postanowił zainwestować raper Snoop Dogg. Przez lata wartość firmy Sebastiana Siemiątkowskiego wzrastała w błyskawicznym tempie. W 2019 roku Klarna warta była 5,5 mld dolarów, dziś jest to już 31 mld. W ubiegłym roku firma weszła na rynki w Australii, Hiszpanii, Belgii oraz we Włoszech.
Niedawno Siemiątkowski ogłosił, że jego firma zainwestuje 1 procent kapitału w projekt skupiający się na zagadnieniach zrównoważonego rozwoju.
"Nadszedł czas, abyśmy, dzięki naszej kulturze zmian, zakłóceń i innowacji, skupili się na rozwiązywaniu większych, bardziej złożonych problemów. Uważam, że nasza branża ma obowiązek pomóc w jakiś sposób rozwiązać globalne problemy ze zrównoważonym rozwojem (...)" - powiedział w rozmowie z Money.pl.
Firma Sebastiana Siemiątkowskiego obsługuje ponad 90 mln użytkowników rocznie oraz współpracuje z ponad 250 tysiącami firm. Klarna działa na terenie 17 krajów i jedynie w tym roku planuje rozszerzyć działalność na kolejne 4. W ubiegłym roku podczas konferencji Global Trends Festival Siemiątkowski podkreślał, że firma wciąż dąży do tego, by być najpopularniejszą opcją wybieraną przez konsumentów podczas transakcji w sieci.
Przystojny?