Janusz Dzięcioł nie żyje. Przypomnijmy przebojową karierę pierwszego zwycięzcy "Big Brothera" (ZDJĘCIA)
Od telewizyjnego pioniera do posła na Sejm - 65-latek był prawdziwym człowiekiem renesansu. Wspomnijmy najważniejsze momenty jego przygody z show biznesem.
W piątkowy poranek polskie media obiegła niezwykle smutna wiadomość. W wyniku wypadku samochodu osobowego z rozpędzonym pociągiem tragiczną śmierć poniósł Janusz Dzięcioł - telewizyjny pionier, który wygrał pierwszą edycję Big Brothera w 2001 roku, uważaną wówczas za symbol kulturowej rewolucji.
W przeciwieństwie do przytłaczającej liczby osób pchających się dziś do telewizji w poszukiwaniu łatwej sławy Dzięcioł nie był jedynie etatowym celebrytą. Przez lata mężczyzna służył wpierw mieszkańcom Świecia nad Wisłą jako komendant lokalnej straży miejskiej, a potem jako poseł na Sejm VI i VII kadencji.
Przypomnijmy historię jego zawrotnej kariery.
Od 1991 roku Janusz Dzięcioł związany był z nowo utworzoną strażą miejską w Świeciu. Po zaledwie kilku miesiącach pracy na posterunku został jej komendantem.
W chwili rozpoczęcia nagrań do pierwszego sezonu polskiej edycji Big Brothera Janusz Dzięcioł miał 47 lat, wyróżniał się więc na tle dużo młodszych znajomych z programu. Wrodzony spokój i opanowanie zaskarbiły jednak dojrzałemu mężczyźnie zarówno serca widzów, jak i pozostałych uczestników, przez co tylko dwa razy nominowano go do opuszczenia programu. 17 czerwca 2001 roku Dzięcioł został pierwszym polskim zwycięzcą rewolucyjnego show.
Poza ogromną popularnością (Big Brothera oglądało wówczas średnio 4 miliony widzów) Janusz Dzięcioł wygrał też 500 tysięcy złotych, które przeznaczył na wybudowanie okazałej willi w rodzinnej miejscowości.
W 2001 roku Dzięcioł był bez wątpienia jedną z najpopularniejszych postaci w Polsce. Nic więc dziwnego, że Fundacja TVN zaprosiła go do wzięcia udziału w charytatywnym meczu gwiazd. Celebryta znalazł się w jednej drużynie m.in. z młodym Tomaszem Sekielskim.
Po doznaniu wylewu Janusz stwierdził, że musi ograniczyć swoją przygodę z show biznesem. Zwycięzca Big Brothera zainteresował się w międzyczasie polityką i wraz z Platformą Obywatelską pomaszerował po zwycięstwo w wyborach, stając się posłem VI i VII kadencji. Epizod poselski zakończył w 2016 roku.
Żadnej z następnych edycji Big Brothera nie udało się powtórzyć sukcesu pierwowzoru. Oryginalna obsada mogła więc liczyć na częste zaproszenia do programów śniadaniowych, aby powspominać złote czasy polskiej telewizji typu reality. Na powyższym zdjęciu z 2012 roku widzimy Janusza w towarzystwie Alicji Walczak, Manueli Michalak i Piotra Lato.
Jeszcze w marcu tego roku Janusz Dzięcioł pojawił się na wielkiej reaktywacji programu, który przyniósł politykowi sławę i wielkie pieniądze. Jak można było się tego spodziewać, nowa wersja nie była w stanie zgromadzić nawet połowy tej widowni, co pionierska seria z 2001 roku.