Najgłośniejsze ROZWODY w rodzinie królewskiej. Niektóre związki skończyły się bardzo szybko (ZDJĘCIA)
Rozstania na królewskim dworze od lat budzą zainteresowanie mediów na całym świecie. Okazuje się, że małżeństwa jak z bajki nie zawsze kończą się happy endem. Zobaczcie najgłośniejsze rozwody w rodzinie królewskiej.
Życie brytyjskiej rodziny królewskiej od lat budzi niezwykłe emocje na całym świecie, szczególnie przez zasady zapisane w protokole, który obowiązuje royalsów. Dotyczą one praktycznie każdej kwestii życia i często osobom spoza dworu mogą wydawać się dziwne lub wręcz absurdalne.
Okazuje się jednak, że posiadacze tzw. błękitnej krwi to także zwykli ludzie z krwi i kości, a problemy miłosne, nieślubne dzieci czy rozwody, to część ich rzeczywistości. I chociaż królowa Elżbieta II powiedziała kiedyś, że ona sama nigdy nie zdecydowałaby się na rozstanie z księciem Filipem, ponieważ małżeństwo, podobnie jak korona, to dla niej świętość, to nie wszystkim royalsom przyszło cieszyć się stabilnym życiem rodzinnym.
Jednym z najgłośniejszych wydarzeń w historii rodziny królewskiej jest rozwód Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej. Brak męskiego potomka w małżeństwie skłonił króla do wystąpienia u papieża o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Nie mogąc otrzymać rozwodu od papieża, ogłoszono niezależność Kościoła Anglii od Rzymu oraz zatwierdzono małżeństwo Henryka i Anny Boleyn, która została jego drugą z sześciu żon. Choć na kolejny rozwód w bliskiej rodzinie królewskiej trzeba było czekać aż 400 lat, to dziś chleb powszedni.
Zobaczcie, którzy royalsi zdecydowali się zakończyć swoje małżeństwo?
Życie miłosne księżnej Małgorzaty nie należało do szczególnie udanych. W 1960 r. jej mężem został fotograf Antony Armstrong-Jones. Choć para doczekała się dwójki dzieci, to ich małżeństwo, które obfitowało w liczne skandale i kontrowersje, przetrwało zaledwie 18 lat. Śmiało można stwierdzić, że rozwód Małgorzaty i Antonego był pierwszym rozwodem tak ważnego członka rodziny królewskiej, który zburzył wizję idealnych małżeństw.
Na rozwód zdecydowała się także jedyna córka królowej Elżbiety II. Księżniczka Anna i Mark Philips poznali się w 1968 roku na zawodach Olympic Equestrian, a pięć lat później wzięli ślub. W 1977 roku na świat przyszedł syn pary, Peter, a w 1981 roku córka Zara, po czym zaczęły pojawiać się informacje, że w małżeństwie pary nie dzieje się najlepiej. Plotkowano nawet o romansach. Oficjalnie rozwód Anny i Marka nastąpił w 1992, ale separację ogłoszono dużo wcześniej. Zaledwie kilka miesięcy później córka królowej ponownie wyszła za mąż, tym razem za Timothy’ego Laurence’a.
Małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola bez wątpienia należało do tych najbardziej burzliwych w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Książę i księżna Walii stanęli na ślubnym kobiercu w 1981 roku. Rozwiedli się 15 lat po ślubie, choć już dekadę wcześniej zaczęli mieć kryzys. Spowodowany był on m.in. uczuciem, którym syn królowej Elżbiety II od zawsze darzył inną kobietę. Po latach Karol udzielił wywiadu, w którym przyznał się do romansu z Camillą Parker Bowles.
Kilka lat później do grona rozwodników dołączył także książę Andrzej. Syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa poślubił Sarah Ferguson w lipcu 1986 r. Choć początkowo para tworzyła zgrany i szczęśliwy związek, to już na początku lat 90. pojawiły się doniesienia o zdradach kobiety. W marcu 1992 r. rodzina królewska ogłosiła separację pary. Oficjalny rozwód przypieczętowano cztery lata później (w 1996 roku).
Najstarszy syn księżniczki Anny również jest rozwodnikiem. Peter i Autumn Phillipsowie pobrali się w 2008 roku na zamku w Windsorze. Rozstali się po 11 latach małżeństwa.