Polskie występy, które NIE DOSTAŁY się do finału Eurowizji: Brzozowski, Tulia, Ich Troje... Pamiętacie? (ZDJĘCIA)
Polska po raz pierwszy wzięła udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku. Od tamtej pory nasz kraj dość regularnie uczestniczy w wydarzeniu, choć nie wszystkie występy zdobywają uznanie Europejczyków. Zobaczcie, kto nie otrzymał wystarczającej liczby punktów, żeby zakwalifikować się do finału.
Konkurs Piosenki Eurowizji od lat podbija serca miłośników muzyki na świecie. Jest to jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń muzycznych, które organizowane jest od 1965 roku. W 2015 r. widowisko zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako "najdłużej transmitowany coroczny konkurs muzyczny w historii". To po udziale w Eurowizji swoją międzynarodową karierę muzyczną rozpoczęli m.in. Céline Dion, ABBA, Al Bano i Romina Power czy Måneskin.
Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 r., to właśnie wtedy Edyta Górniak z utworem "To nie ja" wyśpiewała sobie drugie miejsce. Jak dotąd żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się powtórzyć sukcesu divy, chociaż w top 10. konkursu byliśmy jeszcze dwa razy. W 2003 roku serca widzów podbiła grupa Ich Troje z utworem "Keine Grenzen - Żadnych granic". Z kolei w 2016 roku udało się to Michałowi Szpakowi.
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego Polska nie radzi sobie dobrze na Eurowizji? "Historia pokazuje, że nie uczymy się absolutnie niczego" (OKIEM PUDELKA)
W historii Eurowizji były również występy polskich reprezentantów, które niestety nie zyskały uznania w oczach międzynarodowych widzów i krytyków. Wielokrotnie liczba głosów, które otrzymali polscy artyści podczas swoich półfinałowych występów, była niewystarczająca, żeby zakwalifikować się do wielkiego finału konkursu.
Pamiętacie ich występy?
W 2005 roku na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji pojawił się zespół Ivan i Delfin z utworem "Czarna Dziewczyna", zajmując 11. miejsce w półfinale.
Rok później na eurowizyjnej scenie pojawił się zespół Ich Troje z utworem "Follow My Heart" i również zajął 11. miejsce w półfinale.
Zespół The Jest Set, który reprezentował Polskę w 2007 roku na Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem "Time To Party", uplasował się na 14. miejscu.
Lidia Kopania w 2009 roku z piosenką "I Don’t Wanna Leave" zajęła 12. miejsce w drugim półfinale Eurowizji.
W 2010 roku Marcin Mroziński z utworem "Legeda" zajął 13. miejsce w pierwszym półfinale, co również skutkowało brakiem awansu do wielkiego finału.
W 2011 roku Magdalena Tul z utworem "Jestem" także nie zdołała awansować do wielkiego finału. Jej występ w półfinale zapewnił jej... 19. miejsce. Wynik artystki był jednym z najgorszych w historii reprezentacji Polski na Eurowizji.
W 2018 roku Gromee i Lukas Meijer z piosenką "Light Me Up" zdobyli 14. miejsce w półfinale.
2019 był kolejnym rokiem z rzędu bez naszej obecności w wielkim finale. Podczas półfinałowego występu grupa Tulia z utworem "Fire Of Love (Pali się)" zdobyła 11. miejsce.
Rok 2021 należał do Rafała Brzozowskiego. Piosenkarz z utworem "The Ride" zdobył 14. miejsce w półfinale.
I mamy rok 2024. Niestety Luna i "The Tower" nie kwalifikują się do finału.