Szczegóły koronacji króla Karola III: Camilla zażyczyła sobie berło z kości słoniowej. To dopiero początek
Koronacja króla Karola III zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji przybliżamy 10 najciekawszych aspektów związanych z wydarzeniem. Przepych na miarę brytyjskiej monarchii?
Już 6 maja najstarszy syn Elżbiety II oficjalnie zostanie królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wiadomo już, że na koronacji pojawi się książę Harry bez Meghan Markle, która w tym czasie będzie przebywać w słonecznej Kalifornii. Dodatkowo na ceremonii zaśpiewają takie gwiazdy jak: Katy Perry, Lionel Richie, Take That, a także Andrea Bocelli.
Jednak to nie wszystkie ciekawostki związane z koronacją króla Karola III. Oto szczegóły, jak twierdzą niektórzy, wydarzenia roku.
Król Karol III obiecał zmodernizować monarchię i zrobi to za pomocą emotikony. Gdy fani rodziny królewskiej użyją oficjalnego hasztagu #Coronation na Twitterze, zobaczą kolorowy motyw z kreskówek przedstawiający XVII-wieczną, wysadzaną klejnotami koronę św. Edwarda z fioletową aksamitną czapką.
Król Karol III wraz z małżonką Camillą przejadą dwiema karetami. Do Opactwa Westminsterskiego w bardziej nowoczesnej, zbudowanej z fragmentów brytyjskich okrętów, a w drodze powrotnej do Pałacu Buckingham - w starszej, pozłacanej.
Podczas ceremonii koronacyjnej Camilla zdecydowała zaopatrzyć się w berło z kości słoniowej. Ta decyzja nie spodobała się działaczom na rzecz praw zwierząt, a także internautom. Posunięcie to jest bardzo odważne, biorąc pod uwagę wieloletnią kampanię księcia Williama, która miała na celu walkę z nielegalnym handlem zwierzętami oraz ich częściami.
Procesja koronacyjna to moment, na który wszyscy czekają z niecierpliwością. Niestety, zostanie ona skrócona. Podróż z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham to zaledwie 2 km drogi - to nic w porównaniu z imponującą, 8-kilometrową procesją zmarłej królowej Elżbiety, która trwała ponad dwie godziny.
Pałac Buckingham ogłosił, że królowa małżonka Camilla nie będzie nosić diamentu Koh-i-Noor. Zostanie natomiast ukoronowana Koroną Królowej Marii, do której zostaną dodane trzy diamenty z osobistej kolekcji królowej Elżbiety II.
Zaproszenia na koronacje zostały już rozdane. Największą uwagę przykuwa motyw Zielonego Człowieka. To starożytna postać z brytyjskiego folkloru symbolizująca wiosnę, odrodzenie i nowe panowanie.
W Australii uznano, że tytuł "król" brzmi "zbyt męsko", w związku z czym należy zastąpić go czymś bardziej "neutralnym płciowo".
Decyzją parlamentu nie będzie można mówić ani "król", ani "on", lecz "sovereign", czyli "władca, monarcha". W języku polskim słowa te są rodzaju męskiego, w angielskim mogą być rozumiane różnie. Zwrot "Jego Królewska Wysokość" jest wykluczony - wyjaśnił "Super Express".
Jak podał Pałac, do koronacji zostaną użyte trzy brytyjskie regalia - Klejnot Władcy, Berło z Krzyżem i niezwykle stara Łyżka Koronacyjna z 1649 roku. Ostatnim z przedmiotów monarcha zostanie namaszczony olejem koronacyjnym.
Swoją obecność na ceremonii potwierdziły takie gwiazdy jak: Katy Perry czy zespół Take That. Jednak nie wszyscy ochoczo zareagowali na zaproszenie. Udziału w ceremonii koronacyjnej nie zdecydowały się wziąć takie sławy jak: Adele czy Elton John.
Koronacja królowej Elżbiety II była pierwszą, która została pokazana na szklanych ekranach. Z pewnością ceremonia Karola III również przyciągnie przed telewizory miliony widzów. Uroczystość będzie można oglądać w takich stacjach jak: BBC, ABC, Chanel Nine i Chanel Seven. Transmisji nie potwierdziła jak do tej pory żadna z polskich stacji. Spodziewać się jednak można, że koronacja będzie relacjonowana na antenach stacji informacyjnych TVP Info, Polsat News i TVN24.