"Vogue Polska" obchodzi 3. urodziny. Zobaczcie najgłośniejsze okładki rodzimej "biblii mody" (ZDJĘCIA)
W swojej krótkiej historii polski "Vogue" wielokrotnie budził wśród rodaków całą gamę odczuć: od zachwytu, przez obojętność, aż po oburzenie. Która z okładek magazynu podobała Wam się najbardziej?
Nie da się ukryć, że Vogue od lat uznawany jest za synonim wyrafinowania i wyszukanego smaku. Pogłoski o planach wprowadzenia legendarnego tytułu na rynek polski krążyły w kuluarach od lat. Nie podejmowano się tego jednak ze względu na bardzo niewielką ilość osób, która faktycznie mogłaby być zainteresowana kupnem dóbr luksusowych. Inwestorom trudno było wyobrazić sobie rzesze czytelników z zapartym tchem polujących na pokazywane w magazynie niepraktyczne obuwie i torebki za kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ostatecznie marzenie wielu fanek i fanów "biblii mody" o polskim wydaniu ziściło się dzięki Katarzynie Kulczyk, która postanowiła wprowadzić na rodzimy rynek wydawniczy. Dzięki niej w 2018 roku w kioskach pojawiła się lutowy numer z pamiętną okładką wymęczonych Anji Rubik i Małgosi Beli, pozujących na tle ukrytego we mgle Pałacu Kultury. Nie obyło się bez kontrowersji.
Od tamtej "historycznej" chwili minęły dokładnie trzy lata, dlatego postanowiliśmy przypomnieć Wam najgłośniejsze okładki polskiego wydania "biblii mody". O ile w wielu przypadkach spotkały się one z - delikatnie mówiąc - chłodnym odbiorem, niektóre z nich zostały docenione również za granicą.
Która z okładek "Vogue Polska" przypadła Wam najbardziej do gustu?
Historyczny, pierwszy numer magazynu trafił do kiosków 14 lutego 2018 roku. Fotografię modelek pozujących na tle skąpanego w smogu Pałacu Kultury i Nauki wykonał słynny niemiecki fotograf Juergen Teller. W środku można było zobaczyć między innymi pamiętne zdjęcia Anji wylegującej się na ziemniakach.
Anja Rubik na swoim koncie ma trzy okładki "Vogue Polska". Na swoim koncie ma ich już trzy. Dwa miesiące temu Rubik wzięła udział w wyjątkowej sesji do grudniowego numeru pisma. Anja pozowała nago, a jej ręce spętane były czerwonym materiałem. Na policzku modelki widniała czerwona błyskawica - symbol Strajku Kobiet. Zdjęcia wywołały mieszane uczucia wśród czytelników: jedni byli zachwyceni przekazem fotografii, inni zaś uznali, że nagość Rubik była zupełnie nie na miejscu.
Każdego roku wrześniowe wydania "Vogue" na całym świecie mają największą objętość i prezentują najważniejsze trendy na nadchodzące sezony. Właśnie jesienne okładki często przechodzą do historii. W zeszłym roku wszystkie edycje magazynu stworzyły swój wrześniowy numer wokół hasła Nadzieja. "Vogue Polska" postawił na 10-letnią Biankę, znaną z czerwcowych demonstracji antyrasistowskich i słynnego już transparentu "Stop calling me Murzyn" .
W 2018 roku Łowiczanki na tle panoramy Chicago stały się gwiazdami październikowej okładki "Vogue", na której pozowały razem z Moniką Jagaciak. Za barwne zdjęcia odpowiedzialna była Zuza Krajewska. O ile niektórym nie spodobała się "przaśna" estetyka zaproponowana przez fotografkę, zdecydowana większość uznała sesją za bezpretensjonalną i uroczą.
Jako że Julia Banaś cieszy się dziś tytułem jednej z najbardziej znanych polskich modelek na świecie, rudowłosej piękności z diastemą nie mogło zabraknąć na jednej z okładek polskiego wydania magazynu. Pochodząca z Częstochowy 24-latka raz jeszcze udowodniła, dlaczego to właśnie jej udało się zawojować świat mody.
W 2019 roku światowej sławy fotografka Ellen von Unwerth stanęła za obiektywem sesji okładkowej do kwietniowego wydania miesięcznika. Inspiracją do zdjęć, do których pozowały Kasia Struss i Ola Rudnicka, była postać Maty Hari. Modelki, wystylizowane na kobiety-wampy, zostały sfotografowane we wnętrzach Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz hotelu Warszawa.
Holenderka Doutzen Kroes, piąta na liście najlepiej zarabiających modelek na świecie, aktywistka i aktorka, była gwiazdą sesji okładkowej czerwcowego wydania "Vogue Polska”. Proste zdjęcia autorstwa Daniela Jacksona bardzo przypadły do gustu czytelnikom "biblii mody", którzy docenili, że fotografowi udało się uchwycić "dziewczęcy urok" modelki.
W 2018 roku na okładce majowego numeru magazynu zagościła Natalia Voidianova - rosyjska top modelka, która na swoim koncie ma już kilkanaście sesji dla "Vogue'ów" z całego świata (między innymi tych najważniejszych, czyli amerykańskiego i francuskiego). Zdjęcia utrzymane były w typowo francuskim, eleganckim stylu.
Po wybitnej roli w nominowanej do Oscara "Zimnej Wojnie" nastąpił rozkwit kariery Joanny Kulig. Na fali popularności, w lutym 2019 roku, aktorka pojawiła się w sesji okładkowej dla "Vogue Polska", w której ucharakteryzowano ją na Brigitte Bardot. Co ciekawe, gwiazda była wtedy w zaawansowanej ciąży.
Jako że Kasia Smutniak może pochwalić się spektakularną karierą we Włoszech, gdzie mieszka, kwestią czasu było, zanim aktorka zawita na okładce "Vogue Polska". Stanisławowi Bonieckiemu udało się uchwycić naturalne piękno Kasi, które podkreślono minimalistycznymi stylizacjami.
Przy powstawaniu polskiego "Vogue'a" funkcję tzw. editor at large powierzono jednej z najbardziej znanych rodzimych modelek - Małgorzacie Beli. Krakowianka zagościła też po raz drugi na okładce magazynu w marcu 2019, występując w minimalistycznej sesji celebrującej Trójmiasto.
Victoria Beckham kilkakrotnie pojawiała się na okładkach magazynu "Vogue" na całym świecie. W 2019 roku do tej kolekcji dodała również polskie wydanie. W grudniowym numerze biblii mody mieliśmy okazję oglądać zdjęcia Victorii wykonane przez Alexiego Lubomirskiego w londyńskim Institute of Contemporary Arts.
Jedna z najsłynniejszych (i najbardziej stylowych) aktorek z branży, Magdalena Cielecka, była gwiazdą styczniowego wydania magazynu w 2019 roku. Na zdjęciach Alexandra Saladrigasa, który na tę okazję przyjechał specjalnie z Nowego Jorku, Cielecka zaprezentowała kreacje takich domów mody, jak Giambattista Valli, Dior czy Gucci.